Vuoden 2025 Viikkokisarumba Käyntiin 9 Pelaajan voimin Kaisan Viikkokisoilla

7.1.2025

Vuoden 2025 Kaisan viikkokisat käyntiin 9 pelaajan voimin. Viime vuoden vakiopelaajien lisäksi Tuomo Träff kävi säätämässä kaisalyönnin herkkyyttä viikonlopun koitoksia varten. 

Tällä kertaa Ying, Panu ja Winha joutuivat jättämään leikin sikseen 2. kierroksen jälkeen. Puhtaalla kahden jälkeen jatkoi Jarno, Tube ja Nikke. 

Nikke oli vauhdikkaana myös kolmannessa pelissä Tubea vastaan tehden purnukkasarjan jonka pituudeksi tuli lopulta 45. Tube tosin vastasi heti perään 37 pisteen sarjalla. 

4. kierroksella mukana neljä pelaajaa joista kaksi puhtaalla ja kaksi piikillä. Parit ovat Jarno - Tube ja Joni - Nikke.  Jälkimmäisessä oli tässä kohtaa puolestaan vauhtia, kun Joni paukutti 15-3 johtoasemasta pelin suoraan poikki 45 pisteen sarjalla.

Jarnokin pääsi koittamaan purnukkasarjaa tehden 38 Jonia vastaan mutta epäonnistui punaisen säkityksen kanssa. Jarno sai kuitenkin kairattua tästä voiton Jonin jäädessä 38 pisteeseen. Tällä voitolla Jarno eteni finaaliin Nikkeä vastaan. 

Nikke oli piikillä ja aloitti päättäväisesti ns. ekan finaalin mutta hieman hyytyi puolen partin kohdalla. Ja näin ollen Jarno pääsi etenemään kauden ensimmäiseen voittoon lukemin 60-40